Bumerang - Yazarkafe

Sitene Google Harita Ekleme-Adres Ekleme

Blogger üzerinden ticaret yapıp satış yapan bir çok insan vardır, işyerlerini yada konumlarını uzun uza tarif etmektense google maps yardımıyla konumunuzu yada adresinizi harita üzerinden insanlara direkt olarak tarif edebilir ve gösterebilirsiniz.Yada beraber yazıştığınız bloggerle bir buluşma adresi ayarlayıp bu adresi blogunuzdan tam nokta olarak harita üzerinden davetiye yazınızla birlikte yayınlayabilirsiniz.Biz blogunuza haritalı adres eklemeyi anlatalım kullanımı size kalmış, nasıl kullanmakisterseniz?

Ben web işinden anlamam nasıl yapacağım ben beceremem demeyin, öyle bir anlatacağız ki bunu herkes kolaylıkla yapabilecek.Yapamayan olursa da elimizden geldiğincd yardımcı olacağız.Sitesine yada bloggere google harite eklemek isteyenler bundan sonrasını dikkatle okusunlar:

1-Google Mapsi ziyaret ediyoruz. Siteyi ziyaret ettiğimizde aşşağıdada gördüğümüz resimdeki gibi direk türkiye haritasının olduğu bir pencere açılacak.

2-Açılan bu pencerede yukarıda gösterdiğimiz adres arama kutucuğuna kendi adresimizi,yani tarif edeceğimiz,sitemize harita ile ekliyeceğimiz adresi yazıyoruz.
Örnek olarak ben bir okul ismi yazacağım, okulun ismi çaldağ ilkokulu olsun ve bu okulu bulup haritadaki yerini yazının sonuna ekliyeceğim.
Adres arama kısmına: Çaldağ ilköğretim okulu yazdık ve mercek işaretine tıkladık.Aşağıdaki resimde de gördüğümüz gibi adresimizi bulduk.
Adresimizin doğruluğunu teyid ettikten sonra  haritada üzerine adresimizin bulunduğu yere birkere tıklyoruz ve aşşağıdaki gibi işaretin çıkmasını sağlıyoruz.İşareti harita üzerinde gördükten sonra yukarıdaki resimde gösteridğimiz google maps ekranının sağ alt köşesinde bulunan 3 nolu kısımdaki dişli çark simgesine tılıyoruz.

3-Dişli çark simgesine tıkladığımızda açılan menü içerisinde Haritayı paylaş ve yerleştir kısmına tıklıyoruz.
4-Haritayı Paylaş ve yerleştire tıkladığımızda bir pencere açılacak bu pencerede de Haritayı yerleştir sekmesini tıklıyoruz.


5-Haritayı yerleştir sekmesine tıkladığımızda aşşağıdaki gibi birpencere açılacak ve kutucuk içeriisne aldığımız yerdeki iframe kodunu kopyalıyacağız.Aynı zamanda ekliyeceğimiz haritanın boyutlarını ayarlamayı da buradan yapıyoruz.Sol tarafta bulunan boyut ayarlama penceresinden sitemize yerleştireceğimiz yere uygun bir boyut seçiyoruz ve kodu kopyalıyoruz.
6-Kopyaladığımız kodu blogumuzda her hangi bir yazı içerisinde HTML moddayken ekliyoruz.Gadget olarak eklemek istiyorsak da Yerleşim>Gadget Ekle>Html Javascript yolunu takip edip gadget olarak ekliyebiliyoruz.

Aşşağıda Çaldağ İlöğretim Okulu adresini Haritalı Olarak Blogumuza Ekledik.

Yukarıda yazdığımız yazıyı okuyarak sizde blogunuza google haritalı adres ekliyebilirsiniz.
PAYLAŞ

BLOG OKULU

Merhabalar, 2012 yılından beri editörlüğünü yaptığım blogokulu.org sitesinde blogger kullanıcıları için gerekli olan bir çok bilgiyi bulabilrsiniz.Blogger temaları,blogger eklentileri ve blogger dersleri ile blog yazarlarına elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Disqus Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder

Belirtmek istediğiniz farklı konular varsa Burdan Yazabilrisiniz...