Bumerang - Yazarkafe

Blog Arşivine Kaydırma Çubuğu Ekleyin (Arşiv Listesi Kısaltma)

Daha önce blogunuza eklediğiniz çarşaf liste gibi uzayıp giden nahoş görüntülü widgetlerinize kaydırma çubuğu ekleyip nasıl kısaltabileceğinizi anlatmıştık.Şimdi ise Blogger Arşiv Listesini nasıl kısaltacağınızı anlatacağız.Bildiğiniz gibi bloggerde arşivleme sistemi mevcut (Eğer blogunuzda arşiv listesi yok ise;Tasarım>Gadget Ekle>Blog Arşivi yolunu izleyip ekleyebilirsiniz), bu arşivleme linklerini hiyerarşi, düz liste, açılır menü şeklinde ayarlama imkanını blogger kullanıcılarına sunmuş.Hiyerarşi ve düz liste den birini seçen bloglar, zamanla arşivlenen yazıları arttıkça, bloglarının kenar çubuğunda uzayıp giden bir arşiv listesi meydan geliyor ve hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkıyor.İşte bu noktada Blog Okulu devreye giriyor, uzayıp giden blog arşiv listenizi istediğiniz uzunlukta ayarlama ve bütün arşivinizi isteyene gösterme imkanı verecek olan kaydırma çubuğunu (scrollbox) blogunuza nasıl ekleyebileceğinizi sizlere anlatıyor.(Blog Arşiv listenize kaydırma çubuğu ekleme İşlemine geçmeden önce, şablonunuzun yedeğini almayı unutmayın)
 1. Kumanda Paneli>Tasarım>Htmlyi Düzenle yolunu takip edip, Widget Şablonlarını Genişlet kutucuğunu işaretliyoruz.Ctrl+F yardımı ile kodlar içerisinde   <div id='ArchiveList'> kodunu aratıp buluyoruz.
 2. <div id='ArchiveList'> kodunun hemen üstünde bulunan <div class='widget-content'> kodunun yerine aşşağıdaki kodu yapıştırıp şablonumuzu kaydediyoruz.
<div class='widget-content' style='overflow:auto; height:200px'>
Kod içerisinde kırmızı renkle yazdığımız "height" değerini değiştirerek blog arşiv listemizi isteğimize göre boyutlandırabiliriz.
PAYLAŞ

BLOG OKULU

Merhabalar, 2012 yılından beri editörlüğünü yaptığım blogokulu.org sitesinde blogger kullanıcıları için gerekli olan bir çok bilgiyi bulabilrsiniz.Blogger temaları,blogger eklentileri ve blogger dersleri ile blog yazarlarına elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Disqus Yorumları
  Facebook Yorumları

3 yorum:

 1. http://www.eroseczane.com   Aradığınız Herşeye Buradan Ulaşabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 2. Takitasarimiblog27 Aralık 2012 15:08

  Kaydırma çubuğunu daha önce eklemiştim ama şablonu değiştirdim ve kaydırma çubuğu iptal oldu. Tekrar eklemek istiyorum, kodu bulunmuyor yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil

Belirtmek istediğiniz farklı konular varsa Burdan Yazabilrisiniz...